Forum LIGHTING.PL Strona Główna Forum LIGHTING.PL
Forum dyskusyjne wortalu oświetleniowego LIGHTING.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak "wyprostować" światło diody power led 100w
Autor Wiadomość
malec82

Wysłany: 03-09-2013, 21:42   Jak "wyprostować" światło diody power led 100w

Jest to moja pierwsza wizyta na tym forum, więc: Witam Wszystkich i przechodzę do tematu. Technologia POWER LED bardzo ostatnio staniała, więc postanowiłem wykorzystać ją do wskrzeszenia dawno już nieużywanego projektora. Oryginalnie znajdowała się w nim lampa UHP 165W. Była umieszczona w odbłyśniku, który nadawał światłu odpowiedni kształt i kierunek. Oryginalna lampa z żywotnością 2000h to koszt ok. 800PLN. Postanowiłem więc zastosować diodę power led 100W (50000h, 250PLN). Problem polega na tym, że kąt rozproszenia światła tej diody to ok. 170°, a potrzeba jak najbliżej zera przy zastosowaniu optyki o możliwie najmniejszych rozmiarach. Na razie zamówiłem dedykowany dla tej diody kolimator o kącie 60°. Ma on 80mm średnicy i 54mm wysokości. O ile wysokość mogę jeszcze trochę przekroczyć tak 80mm średnicy to już maximum, bo więcej nie wejdzie w obudowę projektora. Będę wdzięczny za pomysły.

schab

Wysłany: 04-09-2013, 07:50   

Pominąwszy "drobny" problem ze skupieniem światła , ja widzę drugi - wbrew pozorom - większy !
Powiedz mi , jak zamierzasz pozbyć się ciepła emitowanego przez chip o mocy 100W ? Wymaga on bowiem radiatora o powierzchni równej całemu rzutnikowi , do którego chciałbyś go włożyć .
I w tym kontekście - to wielkość radiatora będzie większą przeszkodą do takiego zastosowania diod led. Bo bez radiatora twoje 250zł w ciągu kilku sekund zamieni się w pył .
A weż pod uwagę , że to nie jedyny koszt jaki musisz ponieść . Zasilacz do takiego ustrojstwa to kolejne dwieście kilkadziesiąt złotych . Dodaj radiator , koszt przeróbki rzutnika , problemy z optyką ...

o`rly?

Wysłany: 04-09-2013, 08:43   

Trochę pasuje tutaj stare powiedzenie "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Mam nadzieję że jeszcze nie kupiłeś tej diody. Jeżeli tak to jak pisał schab - jeszcze daleka droga przed tobą, a efekt może nie być zadawalący

malec82

Wysłany: 04-09-2013, 09:56   

Chłodzenie to nie problem. Zastosowałem jakiś kurzący się radiator od komputera (nie pamiętam co dokładnie chłodził, bo jest mniejszy od procesorowego i pasywny). Blacha miedziana, żebra aluminiowe i heat pipe. Do tego przykręciłem wentylator 60x60.
http://zapodaj.net/167e551fb3171.jpg.html
Sprawdza się doskonale. Raz nawet wskutek mojego błędu pracował w obudowie projektora z niepodłączonym wentylatorem przez ponad pół godziny. Nagrzał się mocno, ale się nie sfajczył. Jeżeli zajdzie potrzeba zastosowania większej optyki to kupię dedykowane chłodzenie dla tej diody, które dzięki heat pipe'om będę mógł zamontować na zewnątrz projektora. 250PLN to koszt diody z zasilaczem (i przesyłką:). Poza tym już to wszystko mam, więc problemem pozostaje tylko skupienie światła.
P.S. Właśnie zorientowałem się, że temat umieściłem w kategorii "Sprzęt oświetleniowy - tradycyjny", więc proszę o ewentualne przeniesienie do odpowiedniego działu.

Odpowiedz do tematu