Wydarzenia branżowe | Wydarzenia  (2019-01-07)   Pol-lighting

Rejestr EPREL – nowa baza informacji o produktach i ich efektywności energetycznej

Od 1 stycznia 2019 roku zaczął funkcjonować nowy europejski rejestr EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), czyli baza produktów wraz z określeniem ich efektywności energetycznej, w której producenci i importerzy sprzętu z etykietami energetycznymi powinni rejestrować nowe produkty wprowadzane na rynek. Baza będzie obejmować produkty sprzedawane na obszarze państw Unii Europejskiej.

 


Baza EPREL będzie stopniowo zastępować dotychczasową bazę określającą efektywność energetyczną produktów, określoną literowo od A+++ do G, na bazę zawierającą zaktualizowaną skalę energetyczną od A (najbardziej efektywną energetycznie) do G (najmniej efektywną energetycznie). Utworzenie bazy EPREL wynika z Rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej nr 1369/2017 r., stanowiącego ramy dla etykietowania energetycznego i aktualizacji etykiet efektywności energetycznej produktów sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej.
 
Dotychczasowa baza zostanie poszerzona o produkty oświetleniowe na podstawie Energy Labeling Regulation 874/2012 (będącą podstawą dla bazy EPREL 1.0 i New Energy Labelling, przegłosowaną w grudniu 2018 roku, która wejdzie w życie w 2021 roku i będzie podstawą dla bazy EPREL 2.0.
 
Baza będzie się składać z dwóch części:
  1. części publicznej dostępnej dla wszystkich konsumentów
  2. części dostępnej tylko dla władz państw członkowskich i przedstawicieli władz Komisji Europejskiej.
Część pierwsza, będąca bazą publiczną, dostępna jest dla konsumentów, którzy mogą tu wyszukać informacje dotyczące poszczególnych produktów, takie jak: podstawowe parametry urządzenia, etykietę i kartę informacyjną produktu, znaną wcześniej jako karta produktowa. Cześć druga to baza o charakterze zamkniętym, dla nadzoru rynku. Będą tu umieszczone szczegóły dotyczące dokumentacji, które w dużej części zależą od grupy produktów i wymagają rozważenia aktów delegowanych dla danego produktu. Ale akty delegowane, opracowane na podstawie poprzedniej dyrektywy ramowej UE / 2010/30, nie mają żadnego odniesienia do ERPEL, to też nie jest jasne, jakie dane mogłyby być wystarczające, aby wybrana grupa produktów spełniała prawne wymogi rozporządzenia ramowego 2017/1369, w szczególności jego artykuł 12.5.
 
Informacje jakie mają się znaleźć w bazie danych w części publicznej zawarte są w załączniku nr 1 do Rozporządzenia 2017/1369 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE.
               
Każdy dostawca podlegający pod wymogi będzie musiał założyć konto w EPREL na stronie internetowej https://webgate.acceptance.ec.europa.eu/eprel. Nie są do tego wymagane żadne poświadczenia, wystarczy tylko numer VAT (prefix „PL” wraz nr NIP). Kolejny etap to rejestracja modeli. Tu są trzy możliwości:
  1. rejestracja ręczna pojedynczego modelu;
  2. rejestracja ręczna setek modeli poprzez załadowanie skompresowanego pliku w układzie zdefiniowanym przez EPREL
  3. rejestracja m2m, tzn. bezpośrednia komunikacja systemów informatycznych.
Ta ostatnia opcja będzie dostępna najprawdopodobniej w lutym 2019 r.                     
 
Proces wdrożenia nowej bazy EPREL został rozpisany wg następującego schematu:
  • od 1 stycznia 2019 r. wszystkie nowe lampy i moduły LED wymienne przez końcowego użytkownika będą rejestrowane w bazie EPREL 1.0;
  • przed 30 czerwca 2019 r, zarejestrowania będą wymagały wszystkie lampy i moduły LED wymienne przez końcowego użytkownika, występujące na rynku Krajów Unii Europejskiej od 1 sierpnia 2017 roku tzn. modele wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich 17 miesięcy (czyli w okresie od 1 sierpnia 2017 do 31 grudnia 2018) i nadal sprzedawane, producenci muszą dostarczyć wymagane informacje do bazy najpóźniej do końca czerwca 2019 roku.
W przygotowanej bazie nie będą umieszczone:
  1. lampy LED o jednostce miary strumienia świetlnego ≤ 30 lm;
  2. lampy które są sprzedawane do pracy z bateriami;
  3. lampy i moduły LED sprzedawane jako część oprawy oświetleniowej, które nie mogą być usunięte przez użytkownika końcowego z wyjątkiem tych, które są sprzedawane, kupowane lub kupowane osobno dla użytkownika końcowego, na przykład jako części zapasowe;
  4. takie oprawy LED, które nie będą miały żadnego modelu wymiany do umieszczenia w bazie danych oprawy LED, nie będą w bazie danych EPREL 1. 0 zamieszczane od 1 stycznia 2019 !!!.
 
Obowiązkiem rejestru w EPREL, będą objęte następujące grupy produktowe : klimatyzatory, oświetlenie, odkurzacze, telewizory, chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki, zmywarki, pralki, pralko-suszarki, suszarki do ubrań, okapy, piekarniki, podgrzewacze wody, zbiorniki na gorącą wodę i zestawy podgrzewaczy z panelami słonecznymi, profesjonalne chłodnie, systemy wentylacyjne, kotły na paliwo stałe i ich zestawy, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (w tym. powietrzne, na paliwo stałe) oraz ogrzewacze pomieszczeń, wielofunkcyjne i ich zestawy (kotły, kogeneracja, pompy ciepła).

Źródło: Pol-lighting

Komentarze: